BESLENME VE YEME BOZUKLUKLARI

ANOREKSİYA NERVOZA

Anoreksiya nevroza; zayıf bir bedene sahip olma arzusu, kilo almaktan aşırı korku, beden imgesinde bozukluk ve adet kesilmesi belirtileriyle seyreden bir yeme bozukluğu tablosudur. Kişi kilo kaybetme amacıyla bir takım davranış biçimleri geliştirir. Sonucunda da kişi sağlığını tehdit edecek ölçüde zayıflamıştır.

 

BULİMİYA NERVOZA

Bulimiya nevroza; aşırı yeme ataklarını takiben gelen kusmaların ön planda olduğu bir yeme bozukluğudur. Kişi yine zayıf bir bedene sahip olmak arzusu ile anoreksiya nervozadaki gibi bir takım davranış biçimleri ve alışkanlıklar geliştirir. Ancak bu tabloda farklı olarak kişi hafif kilolu veya normal beden ağırlığındadır.

 

Beslenme ve yeme bozukluklarının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte kişinin ergenlik değişimleri sırasında bu değişimlere uyum sağlamasındaki yetersizlikle açıklanabilir. Yine bu bozuklukların en çok kadınlarda görülmesi göz önünde bulundurulduğunda bozukluğun gelişiminde kadınlık psikolojisinin önemini vurgulamak gerekir. Sosyal değişimler ise özellikle bulimiya nevroza bozukluğunun gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Beslenme ve yeme bozukluklarının tedavisinde ise, psikiyatri ve psikoloji haricinde kişinin durumuna göre dahiliye, kadın-doğum gibi diğer tıp dalları ile iş birliği yapılmalıdır. Psikoterapi büyük ölçüde önem taşır. Ailenin de iş birliği ve tedaviye doğru katılımı önemlidir.