ÖRSELENME (TRAVMA) VE TETİKLEYİCİ ETKENLE (STRESÖRLE) İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR

TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU

Travmatik (örseleyici) bir yaşantıyla karşılaştıktan hemen sonra başlayan, en az 1 ay süre ile devam eden, travmatik yaşantıyı kişinin zihninde devamlı yeniden yaşaması, duygudurumunda olumsuz değişiklikler olması, travmayı hatırlatıcı ögelerden sürekli kaçınma ve uyarılmışlık hali ile karakterize ruhsal bir rahatsızlıktır.

Ruhsal travma; kişiyi aşırı korkutan, çaresizlik yaratan olağandışı ve beklenmedik olayların yol açtığı etkilerdir.

Travma sonrası stres bozukluğunda en sık görülen belirtiler; uykusuzluk, kabuslar, olayla ilgili anıların rahatsız edici biçimde sık sık hatırlanması, sürekli olarak olayın tekrarlanacağı korkusu ve bu nedenle endişeli hissetme, kolay irkilme, çabuk sinirlenme, gelecekle ilgili plan yapamama, yabancılaşma (başkaları beni veya yaşadıklarımı anlamıyor hissi), olayı hatırlatan durumlarda huzursuz olma ve bu durumlardan kaçınma…

Travma sonrası stres bozukluğu uzun yıllar sürebilen bir hastalıktır. Kişinin hayatının her alanında ciddi ölçüde zorluklara sebep olabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir. Psikolojik tedaviler arasında en etkili tedavi türü bilişsel davranışçı terapidir. Terapide kişinin belirtilerinin devam etmesine neden olan gerçekçi olmayan düşüncelerinin sağlıklı düşüncelerle değiştirilmesi amaçlanır.

 

AKUT STRES BOZUKLUĞU

Travmatik (örseleyici) bir yaşantıyla karşılaştıktan hemen sonra başlayan, 3 gün – 1 ay süre ile devam eden, travmatik yaşantıyı kişinin zihninde devamlı yeniden yaşaması, duygudurumunda olumsuz değişiklikler olması, travmayı hatırlatıcı ögelerden sürekli kaçınma ve uyarılmışlık hali ile karakterize ruhsal bir rahatsızlıktır.