CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Cinsel işlev bozuklukları, normal cinsel yanıt döngüsünden olan sapmaları kapsamına almaktadır. Bu cinsel yanıt döngüsü; cinsel anatomi, fizyoloji, psikoloji ve sosyoloji verileri göz önünde bulundurularak tanımlanmıştır. Cinsel yanıt döngüsünde beş evreden söz edilir; istek, uyarılma, plato, orgazm ve çözülme.

 

Cinsel işlev bozukluklarının oluşumunda rol oynayan bazı psikolojik nedenler vardır. Bunlar; cinsel eğitimsizlik/bilgisizlik, cinsel deneyim eksikliği, cinsel yaşama dair yanlış inançlar/tabular/mitler, kadın ve erkek rollerine dair yanlış inanışlar, negatif beden imajı ve düşük benlik saygısı, katı dini ve ahlaki inançlar, cinsel taciz ve travmalar, partnerler arasındaki sorunlar, çekingenlik, baba ve/veya anneyle ilgili sorunlar, kişinin eşcinsel olmasına rağmen karşı cinsle ilişkiye girmesi, maskelenmiş parafililer (cinsel sapkınlıklar)…

 

Cinsel İşlev Bozuklukları şunlardır:

-Geç Boşalma
-Sertleşme Bozukluğu
-Kadında Orgazm Bozukluğu
-Kadında Cinsel İlgi/Uyarılma Bozukluğu
-Cinsel Organlarda-Pelviste Ağrı/İçe Girme Bozukluğu
-Erkekte Düşük Cinsel İstek Bozukluğu
-Erken Boşalma
-Maddenin/İlacın Yol Açtığı Cinsel İşlev Bozukluğu

 

Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde, eğer sorun sadece organik nedenlerle açıklanabiliyorsa ilaç tedavisi sonuç verecektir. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, psikolojik nedenler bu bozukluklarda çok yaygın olduğu gibi organik sebeplerle birlikte de görülebilmektedir. Cinsel terapi, cinsel işlev bozukluklarını tedavi etmeyi amaçlayan bir terapi yöntemi olmakla birlikte cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde oldukça etkili olan bir terapidir.